Technologia

Wykonane są z bali o różnej grubości i szerokości. Norma mówi, że domki o grubości 25 cm mają współczynnik przenikania ciepła równy ścianie murowanej czyli około 0.4 W/(m2xK). Jednak domki z bali o grubości 20 cm spełniają już tę normę.

 

Domki o grubości < 20 cm warto ocieplić wełną mineralną od wewnątrz tak by nie psuć elewacji zewnętrznej. Domki nasze są pokryte gontem drewnianym lub gontem bitumicznym (można zamienić je na inne materiały ale nie pasują do stylu domku). Poddasze ocieplone jest wełną mineralną 20cm. Rynny i spusty są z plastiku, lub drewniane stylizowane na stary styl ze spustami łańcuchowymi. Wypełnienie spoin pomiędzy balami może być wykonane przez 3 sposoby:

  • wypełnienie przez mszenie wiórami świerkowymi (zastępują mech w dawnych domkach góralskich) – styl góralski
  • wypełnienie listwą frezowaną – styl nowoczesny
  • bez wypełnienia bale łączone na pióro

W domkach takich konstrukcja nośna jest wykonywana bez użycia łączników metalowych. Wszystko oparte jest na wrębach i wycięciach uszczelnione pianką poliuretanową. Wykończenie wewnętrzne jest z drewna (podłogi, ściany, i sufity) Strop nad parterem ułożony na tragarzach następnie szalówka, folia, wełna mineralna, folia i podłoga. Na parterze ocieplenie wełną od betonu 2 x folia i podłoga na legarach. Drzwi wewnętrzne mogą być pełne, lub przeszklone. Schody drewniane ażurowe. Okna zależą od inwestora.

Nasza firma proponuje 3 rozwiązania okien:

  • okna skrzynkowe – pasują do domu góralskiego z bali. Są to okna naszej produkcji wykonane na zamówienie
  • okna drewniane – wykonane przez naszą firmę. Okna rozwierane, nie uchylne, z szybą o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1
  • okna PCV – w kolorze wybranym przez inwestora

Istnieje możliwość zamontowania okiennic na zewnątrz. Wszystkie materiały są wykonane z drewna świerkowego.